Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borgiové

 

Borgiové - The Borgias

Léta Páně 1492 patří Řím jakožto sídlo papeže k centru celého křesťanského světa. Hlava církve má moc korunovat krále nebo naopak vladaře koruny zbavit. Může tak ovlivňovat osud celých impérií. Církev se přitom utápí v korupci. Je veřejným tajemstvím, že každý z mocných představitelů církve zneužívá své postavení k obohacení, že smilní dle libosti a že má řadu dětí. Když papež Inocenc VIII. umírá, dobře ví, že kardinálové svedou o jeho nástupnictví nesmiřitelný boj. A tak se i stane.


Největší úsilí o zvolení vyvine papežův místokancléř, kardinál Rodrigo Borgia (Jeremy Irons), který sice vystupuje jako bohabojný člověk, avšak bez skrupulí porušuje pravidla konkláve a s pomocí poštovního holuba posílá zprávy synovi Cesaremu (François Arnaud) s pokyny, které kardinály tučně podplatit. Z outsidera, který v první volbě získal jen pár hlasů, se tak nakonec stane papež, jenž přijme jméno Alexandr VI. Jeho protivníci, mezi něž patří zejména zhrzený kardinál Orsini (Derek Jacobi), však chystají zradu a krutou pomstu…

Tak začíná děj výpravného kanadsko-irsko-maďarského seriálu o kontroverzní šlechtické rodině, jež se v době renesance propracovala do nejvyšších mocenských pater tehdejší Evropy. Hlavním tvůrcem seriálu, oceněného mj. cenami Emmy za kostýmy a za hudbu, je irský scenárista a režisér Neil Jordan.

 

Příspěvky

Borgiové postavy

27. 9. 2010

 

Borgiové epizody

27. 9. 2010