Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sex ve městě

Sex ve městě - Sex And The City

Jsou čtyři a každá je jiná. Přesto si skvěle rozumí a hlavně se nebojí mluvit o sexu nahlas a otevřeně. Řeší to co my, dámy. Muže, rodinu, práci i nákupy. Dopřejte si proslulý drink cosmopolitan ve společnosti Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy se seriálem Sex ve městě.

Čtyři krásné a inteligentní ženy řeší své milostné životy a zkoumají, jak složité je proplouvat nástrahami a úskalími newyorské společenské scény.

Seriál kabelové televize HBO Sex ve městě vychází ze stejnojmenné knihy novinářky a spisovatelky Candace Bushnellové. Odehrává se v New Yorku, věnuje se osudům čtyř nezávislých atraktivních žen a je plný inteligentního humoru, úskalí partnerských vztahů, nevěry, sexu, přátelství a v neposlední řadě módních kreací. Ukazuje, jak se na konci devadesátých let změnilo společenské postavení žen, které budují vlastní kariéru ve velkém městě. Je plný upřímných a vtipných náhledů na sex a vztahy a nebojí se věnovat ani tak ožehavým tématům, jako jsou sexuálně přenosné choroby a promiskuita. 

Hlavní hrdinkou je Carrie Bradshawová, novinářka, která píše do novin sloupek Sex ve městě o lásce a vztazích. Rozhodně neřeší nedostatek materiálu – stačí jí zamyslet se nad vlastními milostnými trampotami nebo naslouchat třem nejlepším kamarádkám. Samantha je úspěšná PR manažerka se spoustou zkušeností a nezávazných vztahů, vdaná Charlotte patří ke smetánce a vytrvale věří v pravou lásku a Cynthia je sebejistá právnička, která občas na hon za tím pravým rezignuje. Carrie si klade zásadní otázku: Mohou ženy prožívat sex stejně jako muži? Na sobě a přítelkyních zkoumá možnosti třicetileté ženy, jež chce zažít nějakou legraci ve městě plném soběstačných svobodných mužů, kteří jsou přesvědčeni, že závazky a povinnosti se týkají jen ostatních. Dá se vůbec v New Yorku prožít plnohodnotný a dlouhotrvající vztah?

 Seriál byl nominovaný na 50 cen Emmy a 24 Zlatých glóbů a byl první komedií kabelové televize, který dosáhl nejvyšších poct. Ovlivnil vkus a módní trendy, divačky zahořely pro slavné značky, které nosily hrdinky. Když ho časopis Entertainment Weekly zařadil mezi nejlepší díla konce dekády, přidal poznámku: „Připijme úžasným kostýmům ze Sexu ve městě, které nás naučily, že žádná květina není příliš veliká, žádná sukně příliš krátká a žádné boty příliš drahé.“

Zajímavosti:

V New Yorku se můžete vydat po stopách hrdinek seriálu. Existují specializované cestovní kanceláře, které vás vezmou na prohlídku míst, kde odehrával děj.

K seriálu se dá pořídit hromada upomínkových předmětů – od oblečení, šperků, kosmetiky, knih až po kuchyňské potřeby a DVD.

Seriál získal šest televizních cen Emmy a osm Zlatých glóbů.

Sarah Jessica Parkerová měla ve smlouvě dodatek, že nemusí vystupovat nahá. Proto má na sobě vždy aspoň spodní prádlo.

Carrie měla být původně bruneta, na blond se odbarvila až 24 hodin před natáčením pilotního dílu, aby byla podobnější Candace Bushnellové.

Cynthia Nixonová je blondýna, na zrzavo se obarvila jen kvůli seriálu.

Když začaly seriál vysílat i jiné televize než kabelová HBO, často vystřihly některé choulostivé scény.

Sarah Jessica Parkerová byla během natáčení 5. série těhotná. Z tohoto důvodu má série pouze 8 dílů.

Na seriál navazují dva celovečerní vysokorozpočtové filmy: Sex ve městě (2008) a Sex ve městě 2 (2010).

Propagace celovečerních filmů byl marketingový sen. Slavné firmy se přetahovaly, aby se jejich produkty objevily ve filmu – a poté se zákonitě lépe prodávaly.

 

Autorka předlohy  Candace Bushnellová
Autorka knižní předlohy seriálu se narodila v Connecticutu, v devatenácti se přestěhovala do New Yorku. Léta pracovala jako nezávislá novinářka. V roce 1993 začala psát sloupek o vztazích Sex ve městě do novin New York Observer. Inspirovala se vlastními zážitky a zkušenostmi přátel. V roce 1997 vyšly sloupky v knize Sex ve městě, která se poté stala předlohou úspěšného seriálu. Následovaly knihy 4 blondýnky, Krása na prodej a Džungle rtěnek. Podle poslední byl natočen stejnojmenný seriál, který jste mohli vidět na Primě. Nakladatelství Harper a Collins nedávno Candace požádalo, aby napsala knihy o středoškolských letech Carrie. Vyšly jako The Carrie Diaries (Carriny deníčky, 2010) a Summer and the City (Léto ve městě, 2011). V roce 2002 se vdala za tanečníka newyorského baletu.

Hostující hvězdy v seriálu Sex ve městě

Donald Trump si zahrál sám sebe.
Kapela Ozomatli hrají sami sebe.
Kyle MacLachlan v seriálu vystupuje jako Trey MacDougal – první manžel Charlotte Yorková.
Michail Baryšnikov si v seriálu zahrál postavu Aleksandra Petrovskyho – chvilkový románek s ním prožila Carrie Bradshawová v šesté sezoně seriálu.
Heather Grahamová v seriálu hraje samu sebe.
Lucy Liu si zahrála sebe samu.
David Duchovny si v Sexu ve městě zahrál expřítele Carrie z vysoké školy Jeremyho.

 

Postavy dabing: 

Sarah Jessica Parkerová / Carrie Bradshawová (Lucie Juřičková), Kim Cattrallová / Samantha Jonesová (Nela Boudová), Kristin Davisová / Charlotte Yorková (Dana Černá), Cynthia Nixonová / Miranda Hobbesová (Veronika Gajerová), Chris Noth / Pan Božský (Jan Šťastný)

Postavy obsazení:

Carrie Bradshawová

(hraje Sarah Jessica Parkerová)
Je hlavní vypravěčkou, protože děj sleduje tok jejích myšlenek, když píše týdenní sloupek Sex ve městě pro fiktivní noviny New York Star. Proslavila se unikátním módním stylem, zejména botami od návrháře Manolo Blahnika. Má snad 100 párů a za každý další je ochotná utratit velké peníze. Jak přiznává, raději si koupí časopis Vogue než večeři. Carrie je otevřená novým možnostem a hledá lásku. Ráda by si u toho ale užila trochu zábavy. Nezávislost jí přináší okamžiky štěstí i osamělosti, s čímž se většina žen dokáže ztotožnit. Ačkoli prožila několik dlouhodobých vztahů, celým příběhem prolíná její komplikovaná aféra s panem Božským, kterého nemůže dostat z hlavy.

Sarah Jessica Parkerová
Za roli Carrie získala čtyři Zlaté glóby, dvě ceny Emmy a tři Ceny herecké asociace.
 Od roku 1984 do roku 1991 žila s hercem Robertem Downeym jr. Problémem však byla jeho drogová závislost. V roce 1997 se vdala za herce Matthewa Brodericka a v roce 2002 se jim narodil syn James Wilkie. V roce 2009 jim náhradní matka porodila ještě dvojčata. Čas s rodinou tráví střídavě v New Yorku a irské vesnici Kincal v hrabství Donegal, kde Matthew prožil dětství. Sarah Jessica je aktivní v humanitárních organizacích, je reprezentantkou UNICEF a jako ambasadorka působila například v Libérii.  


Samantha Jonesová

(hraje Kim Cattrallová)
Nejstarší a sexuálně nejsebevědomější žena ze čtveřice. Pracuje ve veřejných vztazích, je sebejistá, silná a říká, co si myslí. I když dokáže být nepříjemně upřímná a drsná, přítelkyním je věrná až za hrob. V sexu je ochotná alespoň jednou vyzkoušet cokoli. Věří, že má stovky spřízněných duší. Požaduje, aby sexuální partneři zmizeli hodinu po orgasmu. Její vztahy tudíž nebývají dlouhodobého charakteru. Postupně ale pochopíme, že se pod její neproniknutelnou fasádou a pragmatickým vztahem k lásce skrývá citlivé a starostlivé nitro.

Kim Cattrallová
Narodila se v anglickém Liverpoolu. Když jí byly jen tři měsíce, rodina přesídlila do Kanady. V jedenácti se do Anglie zase vrátila, když těžce onemocněl její dědeček. Zůstala pět let a absolvovala herecké kurzy v Londýně. Má bohatou filmografii, za zmínku stojí filmy Policejní akademie, Bezva finta, Velké nesnáze v malé Číně, Star Trek VI: Neobjevená země nebo Muž ve stínu. Za roli Samanthy získala v roce 2003 Zlatý glóbus. Kim byla třikrát vdaná, ale žádné manželství nevydrželo. Měla vztahy s mnoha vlivnými muži.
 


Charlotte Yorková

(hraje Kristin Davisová)
Vyrostla v tradiční rodině v Connecticutu a pracuje v umělecké galerii. Je nejen nejmladší, ale také nejoptimističtější a nejromantičtější ze čtveřice. Nikdy nepřestane hledat svého rytíře na bílém koni. Trošku neschvaluje otevřeně nemravné počínání přítelkyň, s oblibou totiž dodržuje zaběhlá pravidla budování vztahů. Na Charlottinu upjatost a idealismus občas narazí zejména Samanthina bezuzdná sexualita. Ale i když se tváří, že chce vždy dodržovat konvence, někdy přítelkyně překvapí nečekaně odvážnou aférou.

Kristin Davisová
Kristin se narodila v Coloradu, vyrostla v Jižní Karolíně a už od devíti chtěla být herečka. Po promoci se přestěhovala do New Yorku. Zpočátku dělala číšnici a provozovala studio, kde učila jógu. Získala menší roli v několika dílech v soap opery General Hospital. V roce 1995 se objevila první větší herecká příležitost – role záporačky Brooke Armstrong Campbellové v seriálu Merlose Place. Zahrála si i v Přátelích, Willovi a Grace a Seinfeldu. Kristin je vyléčená alkoholička, ze závislosti se dostala v 25 letech. Pomáhá opuštěným slonům v Africe, za což letos získala Wymanovu cenu od Humane Society.
 


Miranda Hobbesová

(hraje Cynthia Nixonová)
Extrémně cynická právnička, která vidí vztahy a muže jen v nejhorším světle. Vystudovala Harvard a Carrie v ní má důvěrnici i hlas rozumu. Zpočátku je k mužům nepřátelská a  naprosto nedůvěřivá, ale časem názory trochu zmírní. Hlavně když otěhotní a musí nalézt novou rovnováhu.

Cynthia Nixonová
Cynthia se narodila roku 1966 v New Yorku herečce a rozhlasovému novináři. Hrát začala už ve dvanácti. Objevila se třeba ve filmech Amadeus, Marvinův pokoj a Addamsova rodina 2 a seriálech Právo a pořádek, Pohotovost nebo Doktor House. Za roli Mirandy v Sexu ve městě byla dvakrát nominovaná na cenu Emmy za nejlepší herečku ve vedlejší roli a na třetí pokus cenu získala. V roce 2006 si odnesla divadelní cenu Tony za hlavní roli ve hře Rabbit Hole a v roce 2009 hudební cenu Grammy za namluvení knihy Nepříjemná pravda od Ala Gora. Je tak čtrnáctým umělcem, který kdy získal všechny tři nejprestižnější ceny v různých uměleckých odvětvích. V roce 2006 prodělala rakovinu prsu a úspěšně se vyléčila. Od té doby podporuje nadace pro boj s rakovinou. S profesorem angličtiny Danny Mozesem má syna Charlese a dceru Samanthu. V roce 2004 se zamilovala do Christine Marinoinové, zasnoubila se s ní a Christine jejich vztah v únoru 2011 obohatila porodem syna Maxe Ellington Nixon-Marinoniho.
 


Pan Božský

(hraje Chris Noth)
Okouzlující, atraktivní, sarkastický a bohatý muž, do kterého Carrie vrazila na ulici. K jejímu zděšení zahlédl, jak jí z kabelky vypadl velký balíček kondomů. Přes trochu trapný začátek ji sveze limuzínou z večírku a postupně navážou velice intenzivní milostnou aféru. On se ale nedokáže uvázat v trvalém vztahu. Zachovává si určité tajemství a až do poslední epizody se nedozvíme jeho jméno.

Chris Noth
Pochází z Wisconsinu, značnou část dětství však strávil s rodiči v Evropě. Žili ve Španělsku, Jugoslávii a Velké Británii. Matka byla totiž zpravodajkou CBS. Chris vystudoval univerzitu Yale, obor dramatická umění, a už tam hrál v 25 divadelních hrách. Po škole pracoval v rámci shakespearovského festivalu a divadelních klubech v New Yorku, Seattlu i Los Angeles. Jeho nejznámější postavě pana Božského v seriálu Sex ve městě předcházela role detektiva Mika Logana v úspěšném Právu a pořádku. Jinak jsme ho mohli vidět ve filmech Tvrdí chlapi, Chci tě poznat, Trosečník, Bouchači a bouchačky a samozřejmě v obou filmových dílech Sexu ve městě. Vlastní hudební klub The Cutting Room v New Yorku. Poznal se zde s Tarou Lynn Wilsonovou, s níž má syna Oriona Christophera. Momentálně hraje manžela hlavní hrdinky v seriálu Dobrá manželka, který kvůli korupční aféře skončí ve vězení.
 

 

Příspěvky

Sex ve městě epizody

1. 10. 2012

 

Sex ve městě postavy

14. 3. 2011